Nagrody książkowe – co wybrać dla uczniów?

Zakończenie roku szkolnego to okazja, aby wynagrodzić uczniom trud włożony w wielomiesięczną naukę. Zwyczajem jest, że dzieci, które mają dobre oceny i wysoką średnią, a także osiągnięcia artystyczne czy sportowe, otrzymują nagrody. Przeważnie są to książki – które pozycje spodobają się uczniom?

Dlaczego wszechświat nie jest z gumy. Odkrycie fal grawitacyjnych – Lesch Harald

Jakie nagrody książkowe wybrać dla starszych uczniów? „Dlaczego wszechświat nie jest z gumy. Odkrycie fal grawitacyjnych” to jedna z lepszych propozycji, w szczególności dla nastolatków interesujących się fizyką, astronomią oraz astrofizyką. Lesch Harald – niemiecki filozof, profesor fizyki i astrofizyk – w prosty i zrozumiały sposób stara się wyjaśnić trudne zagadnienia, a także znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące czasoprzestrzeni i teorii względności. Co więcej, w dalszych rozdziałach autor książki zdradza m.in. sposoby na obserwację fal grawitacyjnych i pozwala zgłębić wiedzę na temat czarnych dziur. Pozycja „Dlaczego wszechświat nie jest z gumy. Odkrycie fal grawitacyjnych” liczy 120 stron i może być cenną pomocą naukową.

Słownik ortograficzny z wierszykami – Edward Polański, Ewa Dereń

Uczniowie bardzo często mają problem z opanowaniem zasad ortografii. „Słownik ortograficzny z wierszykami” może ułatwić młodszym dzieciom zapamiętanie poprawnego sposobu zapisywania nawet bardzo trudnych wyrazów. To pozycja adresowana do uczniów klas I-IV, choć może okazać się pomocna także w starszych klasach. Na 366 stronach znaleźć można krótkie i łatwe do zapamiętania wierszyki, dzięki którym dzieci szybko zapamiętują reguły ortografii. W utrwaleniu wiedzy pomagają zabawne, kolorowe obrazki. W słowniku umieszczono 5700 haseł, razem z formami ich odmiany.

Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek – Justyna Bednarek

„Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” autorstwa Justyny Bednarek to książka, która została wyróżniona Nagrodą Literacką Warszawy, a ponadto zajęła pierwsze miejsce w konkursie „Przecinek i Kropka”. To lektura dla kilkulatków, którą chętnie czytają także dorośli. Głównymi bohaterkami książki są skarpetki z domu Małej Be, które uciekają z kosza na brudne ubrania i bębna pralki, aby odkryć swoje przeznaczenie. Każda z nich przeżywa inną, niesamowitą przygodę – jedna staje się gwiazdą filmową, inna opiekuje się osieroconymi myszkami, a kolejna zostaje detektywem. Wiele osób zastanawia się, co dzieje się ze skarpetkami ginącymi w praniu. Pisarka starała się tego dowiedzieć i stworzyła ciekawą opowieść przepełnioną humorem. To książka, która może stać się jedną z ulubionych lektur najmłodszych uczniów.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *