Nagrody książkowe dla uczniów szkół gimnazjalnych

Książka nagrodą

Dzięki nagrodom szkolnym w postaci książki uczeń może poszerzyć swoje horyzonty, poznać świat i mechanizmy działania psychiki ludzkiej, zainspirować się, uczyć i bawić.

„Mały książę” – Antoine de Saint-Exupéry

Utwór tchnie czarem opowieści z dzieciństwa, które stanowi czas-krainę szczęścia, wyobraźni, bezinteresowności, piękna. Mały Książę podróżując po różnych planetach spotyka rozmaite postacie, które uosabiają pewne ludzkie cechy i skłonności, są one tutaj skarykaturowane, wyolbrzymione. Jest np. Bufon, Król, Pijak, wąż, lis, Geograf, Latarnik, Róża. Refleksja Małego Księcia nad dorosłymi i dziećmi w wyraźny sposób odróżnia wartość tych dwu grup. Okazuje się, tylko wśród ludzi dorosłych jest tyle zła, głupoty, nieporozumień. Mądre nauki, doniosłe – ale proste i oczywiste – spostrzeżenia płyną z ust głównego bohatera i poznanych przezeń zwierząt. W książce jest też miejsce na piękno i dobro. „Mały Książę” to książka wyrastająca z marzenia o utraconym dzieciństwie, mocno ukorzeniona w świecie wyobrażeń religijnych, podkreślająca wagę miłości i przyjaźni w kształtowaniu postaw człowieka. Wbrew pozorom to nie jest książka dla dzieci, jest przeznaczona dla starszych odbiorców, możemy wiele się z niej nauczyć: odczuwać, kochać, rozumieć, pytać, odpowiadać.

„Dziewczynka, która wypiła księżyc” – Kelly Barnhill

Od dawna mieszkańcy miasteczka wierzą, że pobliskie lasy zamieszkuje wiedźma Xan. Nie okazuje litości, a jedynym sposobem, by złagodzić jej gniew, jest ofiar, którą może być tylko najmłodszy mieszkaniec osady. Ludzie wiedząc o tym, co roku zostawiają w lesie niemowlę z nadzieją, że wiedźma nie zrobi krzywdy nikomu więcej. To jednak zbyt niepokojąca historia, żeby była prawdziwa. W rzeczywistości Xan nikomu nie robi krzywdy, mieszka w małym drewnianym domku z potworkiem i smokiem, a dzieci oddaje w inne, bezpieczniejsze miejsce. Zabierając dzieci na drugą stronę lasu zazwyczaj Xan karmi je blaskiem gwiazd. Pewnego razu przez przypadek daje niemowlęciu napić się blasku księżyca. Ten magiczny eliksir sprawia, że dziecko wyrośnie na silną i odważną dziewczynkę, którą Xan postanowiła zatrzymać przy sobie. Dziewczynka ma na imię Luna (łac. Księżyc) i gdy kończy trzynaście lat jej moc wzrasta. Czy teraz zagraża innym? Jak potoczą się losy wiedźmy i tytułowej bohaterki? Czy dojdzie do tragedii? „Dziewczynka, która wypiła księżyc” to fenomen na rynku książkowym, który swoją premierę miał w 2018 roku. Książka zdobyła parę znaczących nagród, a sama jest opowieścią fantastyczną spowitą tajemniczą mgłą, baśniami, jest opatrzona wspaniałymi ilustracjami. Zdobyła serca milionów czytelników, a poruszyła jeszcze więcej. To idealna nagroda dla każdego ucznia.

„Osobliwy dom pani Peregrine” – Riggs Ransom

To nie jest zwykły dom, wiele się w nim dzieje, sam Ransom daje upust swojej wyobraźni. Mieszkają tam przeróżne osobliwości, jak np. lewitująca dziewczynka. Głównym bohaterem jest Jacob, chłopiec, który pragnie rozwiązać zagadkę. Ów zagadka ujrzała światło dzienne, kiedy to dziadek postanowił wyjawić mu prawdę, rzeczy, o których nawet nie śnił. Lecz po niespodziewanej śmierci dziadka Portmana, wszystko komplikuje się jeszcze bardziej. Przygody i relacje, które napotka na swojej drodze odmienią jego dotychczasowe życie i sprawią, że stanie się kimś innym. W książce jest mnóstwo niespodzianek, lawin emocji, są również ciekawe zdjęcia przedstawiające mieszkańców osobliwego domu pani Peregrine. Czy teraz Cię przekonaliśmy? Kupując tę książkę jako nagrodę dla ucznia, pozwolisz mu porwać się fantastycznej opowieści i przeżyć piękne (i przerażające) chwile z bohaterami.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *